Misyon - Vizyon

■Öğrenci merkezli eğitim anlayışı ile özgüvenli, zihni açık ve donanımlı bireyler yetiştirme; bölgesi, ülkesi ve tüm dünya yararına araştırmalar yapma ve bunları yaparken yeni değerler üretme, var olan değerleri geliştirme ve koruma misyonunu benimser. 
■Uluslararası standartlarda eğitim-öğretim hizmeti vererek, araştırmacı ve yenilikçi anlayışıyla sürekli gelişen bir dünya üniversitesinin bir parçası ve fakültesi olmayı amaçlamaktadır.
■Bölüm olarak amacımız;  öğrencilerimizin teorik ve pratik bilgisini artırarak ticari yetiştiriciliğe hemen geçebilecek özgüveni sağlamaktır. 
■Yeni meyve, sebze bahçeleri ve bağlar kurarak, öğrencinin yeni çeşitlerle ilgili teorik ve pratik bilgisini geliştirmektir.
■Açıkta ve serada sebze üretiminde, meyve bahçelerinde ve bağda üretim alanlarında verim ve kalite artışını sağlamaktır.
■Bölümümüz, yetiştirici ve sanayi arasındaki eşgüdümü artırıp, ülke tarımının gelişmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
 
Bölümümüz 2017-2018 Öğretim Yılı Faaliyetleri Tanıtımı İçin tıklayınız.

 


Duyurular Arşiv

BAHÇE BİTKİLERİ BÖLÜMÜ

   Bahçe Bitkileri Bölümü, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesinin en eski bölümlerinden biri olarak 1982 yılında kurulmuştur. Bölümümüz 1982 yılında lisans programını, 1986 yılında Yüksek Lisans programını ve 1990 yılında Doktora programını açmıştır. Kuruluş yılında 30 öğrenci ve 3 Öğretim Üyesi, 2 Öğretim Elemanı ile öğretime başlayan bölümümüz 2016 yılı itibarı ile toplam 11 Öğretim Üyesi, 2 Araştırma Görevlisi ile 142 öğrencisine hizmet vermektedir.

   Bölümümüze ait arazide;  2.5 da kiraz, 1 da elma ve 250 m2 kivi bahçesi ve bağ bulunmakta;  640 m2 büyüklüğünde yüksek tünel ve ayrıca Ziraat Fakültesi A Blok içerisinde;  4 adet laboratuvar,  1 adet toplantı odası,  1 adet aşı ve kaynaştırma ünitesi, 1 adet iklimlendirme ünitesi, 1 adet topraksız tarım ünitesi, 1 adet yüksek lisans öğrenci çalışma odası Öğretim Üyesi ve öğrencilerimizin kullanımındadır.

      Anabilim Dalımızda Sebze, Meyve ve Bağ Yetiştiriciliği ve Islahı Bilim Dallarında öğretim ve araştırma yapılmaktadır. 

                   Bölümümüzün Çalışma Konuları

*Aşılı ve aşısız asma fidan üretimi *Hidroponik yöntemlerle asma fidanı üretimi
*Üzümsü meyve yetiştiriciliği *Bazı bahçe bitkilerinin sitolojik incelemeleri
*Bahçe bitkileri biyoteknolojisi *Açıkta mevsim sebzeleri yetiştiriciliği
*Sebze tohumculuğu *Örtüaltı tarımı
*Örtüaltında topraksız yetiştiricilik *Elma, armut, kiraz, vişne, badem vb. yetiştiriciliği
*Bahçe bitkilerinde döllenme biyolojisi *Üzümsü meyve yetiştiriciliği
*Bahçe bitkilerinde stres fizyolojisi *Süs bitkileri yetiştiriciliği